středa 7. listopadu 2012

Rozkládání státu....

Nadpis příspěvku jsem si vypůjčil od dr. Vladimíry Dvořákové (někdejší členka KSČ), která ve své knize shrnuje aktuální situaci, ve které se Česká republika nachází.
Hned v úvodu knihy se nalézá velice krásný výrok, který si dovolím zde citovat:
"V tomto státě se oddělilo rozhodování od zodpovědnosti, právo od spravedlnosti. Pokud je nespojíme nebude lépe."
-- Rozkládání státu
Zajímavá v této knize byla pro mne i kapitola zabývající se politickou kulturou a demokratickými principy.
Za zmínku stojí i ukázka posunu myšlení Miltona Friedmana (guru neoliberalismu) mezi lety 1989 - 2002 ve svém názoru co by měly socialistické státy dělat po rozpadu východního bloku:
  1. Můžeme to popsat třemi slovy: privatizovat, privatizovat, privatizovat. (začátek 90.let)
  2. Ukazuje se, že vláda práva je pravděpodobně mnohem podstatnější než privatizace. Privatizace nemá smysl, pokud není vláda práva (2002).
V tomto smyslu je třeba připomenout, že s principem důrazu na právo při ekonomické transformaci přišel v 90. letech prof. Milan Zelený, ale byl upozaděn "soudruhy" z prognostického ústavu (Klaus, Kočárník, Dyba, Ježek...). Pro objektivnost je třeba ještě vzpomenout kritizovaného prof. Valtra Komárka (člen politbyra ÚV KSČ, poradce Che Guevary, zároveň však i člen první polistopadové vlády), který také prosazoval postupnou transformaci.
Rovněž se zde dr. Dvořáková snaží vysvětlit i velice omílaný pojem "populismus". Upozorňuje, že se nejedná o populární výrok, ale o výrok který splňuje jedno zásadní kritérium. Jde o emocionálnost obsaženou ve výroku, který není podložen žádnou racionální argumentací. Proto uvádí, že rád pracuje se stereotypy a předsudky (za sebe říkám, že stereotypy a předsudky mají často racionální základ). Z tohoto pohledu pak lze za populisty označit všechny současné politiky (jejich billboardová hesla jsou převážně založena na lidských emocích - strachu, závistí, sobectví).

Velice zajímavý byl pro mne i výlet do americké historie a popsaná úcta amerických zákonodárců k demokratickým principů zmíněných v kapitole "Ústavní soud".
V dalších částech jsem již nic co by stálo za zmínku nezaznamenal, ale celkově je možné danou knihu doporučit k přečtení. V řadě věcí si člověk připomene již dávno zapomenuté kauzy.

Jak se ukazuje, tak rozložení státu si nevšimla jen paní dr. Dvořáková, ale i řada právníků:
"Samotné státní instituce často nedodržují svá vlastní pravidla,"
"Pořád se mění zákony, jedna novela stíhá druhou. Jako kdyby nějaká parta dostala justici na chvíli jako hračku a zkouší, co vydrží, ............. Přijde nějaký populista, který řekne: Přestupky? Třikrát a dost! To se nám ty věznice zase brzy naplní. Pak přijde někdo s tím, že ve vězení je plno neplatičů výživného. Aha, tak těm budeme brát řidičáky. To jsou tragikomické zoufalé pokusy nekompetentních lidí"
"Systémy jsou zahlceny blbostmi, to nelze jinak vyjádřit. Tím se vše komplikuje a člověk si pak řekne, že stát není schopen plnit své základní funkce, poskytnout mu ochranu,"
-- JUDr. Jan Baxa, předseda Nejvyššího správního soudu

Máme například vysoký počet policistů v přepočtu na množství obyvatel, ale kde ty policisty vidíme? Sedí většinou v kanceláři, nebo obecní policie především řeší, zda stojím na zákazu parkování,“
-- JUDr. Libor Vávra, čestný prezident soudcovské unie

"Pokud se nedodržují základní právní pravidla, nemají policie a státní zastupitelství smysl...."
-- JUDr. Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně v Praze

Zdroje:

  1. Vladimíra Dvořákova, Rozkládání státu, Universum 2012.
  2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Vladim%C3%ADra_Dvo%C5%99%C3%A1kov%C3%A1
  3. http://www.novinky.cz/domaci/283996-stat-uz-neni-schopen-dodrzovat-zakony-varoval-sef-nejvyssiho-spravniho-soudu.html
  4. http://www.novinky.cz/domaci/284031-bradacova-pokud-se-nedodrzuji-zakladni-pravni-pravidla-nemaji-policie-a-statni-zastupitelstvi-smysl.html

Žádné komentáře:

Okomentovat